Książki o Wrocławiu: Breslau w literaturze i przewodnikach
Miasta na kartach książek zmieniają się w ponure miejsca zbrodni, urokliwą scenerię romansów czy miejsca postapokaliptycznych potyczek dziejących się w alternatywnej rzeczywistości. Nie inaczej jest z Wrocławiem, w którym swoje fabuły umieszcza wielu pisarzy. Wrocław w literaturze to nie tylko realne tło fikcyjnych zdarzeń, ale oczywiście również miejsce ze świetnie udokumentowaną historią i ciekawostkami, które zainteresują nie tylko turystów, ale także samych mieszkańców.
Zwiedzanie Wrocławia z książką
Przewodniki po Wrocławiu znajdziemy w niemal każdej księgarni, ale istnieją wydawnictwa szczególnie warte uwagi, które zawierają znacznie więcej niż listę zabytków z krótką notką historyczną. Mniej znane oblicza miasta przedstawia książka Tamary Barrigi „Sekrety Wrocławia”. Autorka zbacza z utartych, turystycznych ścieżek by pokazać czytelnikowi mniej znane historie i zakamarki Wrocławia. Opowiada o jego słynnych mieszkańcach, zbrodniach i tragediach, które odcisnęły na nim piętno oraz o obiektach i zjawiskach niespotykanych nigdzie indziej – wrocławskich mrówkowcach, domu na kurzej nóżce, dolnośląskim igloo czy zawrotnej karierze komputerów „Odra”.
Kolejna pozycja, która dostarcza solidnej dawki wiedzy i ciekawostek o mieście, jest Spacerownik Wrocławski autorstwa Beaty Maciejewskiej, Dziennikarka od lat związana z miastem proponuje 10 tras spacerowych (dziennych i nocnych) okraszonych historycznymi i społecznymi ciekawostkami związanymi z obiektami znajdującymi się na trasie. Mowa nie tylko o miejscach klasycznie turystycznych, ale też bardzo nieoczywistych, dlatego rodowici wrocławianie również powinni sięgnąć po tę pozycję.
Specjalistą od nieoczywistych obliczy stolicy Dolnego Śląska jest także Wojciech Chądzyński, autor tytułu „Wrocław jakiego nie znacie”. Książka nie jest klasycznym przewodnikiem, ale warto mieć ją przy sobie podczas zwiedzania, by poznać to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. W książce tej fakty z miejskiej historii mieszają się z lokalnymi legendami i ciekawostkami, zapewniając naprawdę fascynująca lekturę.
Jeśli w zwiedzaniu Wrocławia mają uczestniczyć dzieciaki, warto zawczasu zaopatrzyć się w jedno z wielu wydawnictw poświęconym wrocławskim krasnalom, czyli rzeźbom krasnoludków rozrzuconych po całym mieście. Początki tego fenomenu sięgają lat 80. i grupy opozycyjnej o nazwie Pomarańczowa Alternatywa, która wyrażała sprzeciw wobec władzy malując na murach wizerunki krasnali.
Eberchardt Mock w Breslau
Gdy mowa o fikcji literackiej, najsłynniejszą serią książek osadzonych we Wrocławiu są książki Marka Krajewskiego opowiadające perypetie detektywa Eberharda Mocka. Autor osadza akcję swoich powieści w historycznym Wrocławiu, od lat 20. po 60. XX wieku. Właśnie dlatego na kartach powieści znaleźć można wzmianki przede wszystkim o obiektach historycznych, takich jak Hala Stulecia, Kamienica pod Gryfami czy lokalne place, które istniały także przed stu laty. Miasto, w którym zbrodnie tropi Eberhard Mock jest mroczne, ponure i pełne tajemnic, ale też niezwykle fascynujące. Po lekturze wiele osób z pewnością zapragnie wybrać się w zakątki opisane przez Krajewskiego, by poczuć niepowtarzalny klimat wykreowany w jego książkach., Obecnie seria o detektywie Mocku liczy kilkanaście tomów, zaczynających się od „Śmierci w Breslau”, wydanej w 1999 roku, aż po tom „Diabeł Stróż”, który ukazał się w roku 2021. Z biegiem czasu Eberhard Mock stał się kolejnym z symboli Wrocławia, który przeniknął w inne sfery kultury. Spektakl „Koniec świata w Breslau” na motywach powieści Marka Krajewskiego w 2015 roku wystawił wrocławski Teatr Współczesny. Natomiast w 2019 roku na deskach wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol zadebiutował (wystawiany do dziś!) musical „Mock. Czarna Burleska”.
Wrocław na kartach powieści
Stolica Dolnego Śląska fascynuje wielu literatów, którzy decydują się na umieszczenie akcji swych powieści właśnie tutaj. Za sprawą Roberta J. Szmidta Wrocław trafił do postapokaliptycznej trylogii z serii „Metro 2033”, i to aż w dwóch książkach – „Otchłań” oraz „Wieża”. W przygranicznej dzielnicy Leśnica dzieje się z kolei akcja kryminału Macieja Lewandowskiego „Splątanie”, w którym zdegradowany policjant Jakub Kempner trafia na ślad zabójstwa podszytego szaleństwem. Do historii miasta sięga natomiast Jolanta Maria Kaleta, która w „Złocie Wrocławia” snuje sensacyjną opowieść o poszukiwaniach zaginionego, niemieckiego skarbu. „Niskie Łąki” Piotra Siemiona to natomiast literacki portret młodzieży z lat 80. i 90. XX wieku, której losy w ulegającym zmianom mieście i kraju toczą w wielu bardzo charakterystycznych, miejskich lokalizacjach.
By móc zwiedzić Wrocław z książką w ręku, warto zapoznać się z tutejszą ofertą apartamentów – tego miasta zdecydowanie nie da się zobaczyć w jeden dzień. Te w rynku dają szybki dostęp do zabytkowej starówki, nocnych rozrywek i szerokiej bazy restauracyjnej. Z kolei usytuowane w śródmieściu zapewnią komfort rodzinom, które poza atrakcjami cenią również spokój i komfort, niezbędny podczas podróży z najmłodszymi. By zaoszczędzić, warto zarezerwować apartament Wrocław z wyprzedzeniem, a czas wykorzystać na opracowanie nie tylko literackiego planu zwiedzania miasta.