Pieta jako motyw uwielbiany przez plastyków
Pieta oznacza z języka łacińskiego litość lub miłość zgodną z powołaniem. W sztukach i rzemiosłach plastycznych symbolizuje natomiast wizerunek Matki Bożej trzymającej na rękach martwego Syna Bożego. Pieta stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych świętych wizerunków w chrześcijaństwie katolickim. W chrześcijaństwie prawosławnym odpowiednik piety stanowi z kolei wizerunek Matko, nie płacz po mnie, prezentujący na pół martwego Syna Bożego obejmowanego przez Matkę Bożą.
Pieta watykańska
Najpopularniejsza pieta to rzeźba wykonana przez Michelangela Buonarottiego. Mieści się ona w Bazylice św. Piotra na Watykanie, czyli jednej z czterech bazylik większych na świecie, obok Arcybazyliki św. Jana na Lateranie, Bazyliki Matki Bożej Większej oraz Bazyliki św. Pawła za Murami. Renesansowa rzeźba przedstawia Maryję trzymającą Martwego Jezusa Chrystusa, apoteozując cierpienie duszy nad cierpieniem ciała, a także samotność.
Pieta wrocławska
We Wrocławiu znajduje się identyczna kopia piety Michelangela Buonarottiego wykonana przez Antonio Vanniego. Mieści się ona w kościele Imienia Jezus. Co ciekawe, pieta wrocławska służyła jako pomoc w rekonstrukcji piety watykańskiej, gdy ta została uszkodzona.
Kościół uniwersytecki we Wrocławiu
Kościół Imienia Jezus, potocznie nazywany kościołem uniwersyteckim, to jeden z najbardziej bogatych obiektów sakralnych we Wrocławiu. Stoi pomiędzy gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego a budynkiem Zakładu Narodowego Ossolineum. Wzniesiony został u schyłku siedemnastego stulecia przez zakon jezuitów. Mieszkańcy i goście Wrocławia uwielbiają nie tylko chodzić do niego na msze i nabożeństwa, ale również go zwiedzać ze względu na jego olbrzymie walory estetyczne.