Architektoniczny eklektyzm Wrocławia
W nadodrzańskim Wrocławiu spotykają się ze sobą różne style architektoniczne. Począwszy od tych panujących w średniowieczu, czyli romanizmu i gotyku, przez renesans, barok, klasycyzm, historyzm i secesję, aż do tych występujących współcześnie, czyli modernizmu i postmodernizmu. Ten architektoniczny eklektyzm wynika z faktu, że w 1945 roku siedemdziesiąt procent zabudowy zostało zrównane z ziemią, a zamian nie zawsze odbudowywano stare obiekty, bo również budowano nowe. Do grona nowoczesnych budynków wrocławskich zaliczają się między innymi: Solpol I, Solpol II, Szewska Centrum, Silver Tower, Most Rędziński, Sky Tower, Poczta oraz OVO. Poczta oraz OVO we - fot.: Vox Vratislaviensia
Poczta we Wrocławiu
Gmach Poczty przy ul. Krasińskiego we Wrocławiu został postawiony w 1929 roku. Zaprojektował go Lothar Neumann w duchu modernizmu, a ściślej według stylu ekspresjonistycznego. Ceglany budynek pokryty został płaskorzeźbami prezentującymi sceny z życia miasta, a także sceny ukazujące genezę i dzieje poczty w latach 1590-1928. Obiekt stanowił pierwszy wieżowiec we Wrocławiu oraz w Niemczech – Wrocław znajdował się wówczas w granicach niemieckich i po Berlinie odgrywał rolę kolejnej stolicy Niemiec. Oprócz Urzędu Pocztowego mieści się tam Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Mierzy on 43 metry wysokości, na które składa się 11 pięter.
OVO we Wrocławiu
Gmach OVO przy ul. Podwale we Wrocławiu został postawiony w 2016 roku. Zaprojektował go Asaf Gottesman w duchu postmodernizmu. Biały budynek pokryty został corianem, czyli materiałem żywicy akrylowej i minerałów, który zapewnia mu czystość. Owalny obiekt odznacza się taką specyfiką, iż twierdzi się, że to jedyny tego typu obiekt we Wrocławiu i zarazem jeden w Europie. Mieści się w nim Hotel Hilton oraz ekskluzywne restauracje.