Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Matka Dolnośląskich kościołów i jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych we Wrocławiu. Obecna, gotycka katedra jest czwartą stojącą na Ostrowie Tumskim, w tym samym miejscu co poprzednie. Powstała w XIII-XIV wieku. Jej obecny kształt to efekt barokowych uzupełnień oraz powojennych restauracji. Katedra posiada cztery wieże z czego dwie mierzą ok. 97,5 metra i są bogato zdobione sylwetkami świętych. W katedrze znajdują się organy z 1937 roku, były to wówczas największe organy na świecie i przebywały w Hali Stulecia, a po wojnie przeniesiono je do katedry. Legenda głosi, że gdy pogłaszczesz jednego z lwów przed wejściem do katedry, to rychło zmieni się Twój stan cywilny. Patrząc na wejście z zewnątrz, lewy lew przeznaczony jest dla kawalerów, a prawy dla panien.
Katedra św. Marii Magdaleny
Katedra polskokatolicka znajdująca się w pobliżu wrocławskiego rynku. Pierwszy kościół w miejscu obecnej katedry stał już pod koniec XI wieku. Katedra jest kościołem bazylikowym, bez transeptu, z sześcioprzęsłową nawą. W XV wieku ukończono wieże katedry. Kościół przed wojną posiadał hełmy, które obecnie planuje się przywrócić. W kościele znajdują się dwie ciekawe rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Pierwszą jest łączący obie wieże mostek, zwany mostkiem Pokutnic lub Czarownic, z którego można oglądać panoramę Starego Miasta. Wiąże się z nim ciekawa legenda, co noc ów mostek sprzątają duchy pokutnic, które w ten sposób zostały ukarane za swoje rozwiązłe życie. Drugą ważną rzeczą jest portal przeniesiony w 1546 roku z kościoła opackiego na Ołbinie, który wmurowano w elewację południową.
Katedra pw. św. Wincentego i św. Jakuba
Obiekt sakralny znajduje się przy pl. Nankiera 15 i należy do wyznania greckokatolickiego. Kościół wraz z klasztorem, który teraz pełni funkcję wydziału filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, ufundował Henryk Pobożny. Budowla została ukończona w 1254 roku, a w 1261 roku ogłoszono w nim przywilej lokacyjny Nowego Miasta. W 1997 roku Jan Paweł II oraz kard. Henryk Gulbinowicz przekazali świątynię kościołowi greckokatolickiemu jako znak pojednania ekumenicznego.
Wszystkie trzy katedry znajdują się w dość niedalekiej odległości od siebie, a z dwóch budynków można oglądać panoramę miasta – Mostka Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny oraz wieży katedry św. Jana Chrzciciela.