W tym konkretnym przypadku piękno budynku zdaje się schodzić na dalszy plan, nieco niesłusznie raczej, bo budowla jest bardzo okazała. Powstała w latach 1889 - 1890 na polecenie Hansa Ulryka von Schaffgotscha i przeznaczona była na potrzeby miejskiej rezydencji tego rodu. Architektem projektu wznoszonej siedziby rodowej był Karl Heidnereich, którego projekty zdradzały wyraźne inspiracje płynące z budowli wzniesionych w stylu północnoeuropejskiego renesansu. Wyraźnie widać te ślady w pałacu Schaffgotschów i innych budynkach autorstwa tego architekta.
Pałac jest trójskrzydłowy, z wyraźnie zaznaczonym korpusem środkowym, do którego prowadzi podjazd. Okazała kolumnada portyku podkreśla dostojeństwo i majestat pałacu, dynamizmu nieco ociężałemu budynkowi nadaje natomiast wieża, zwieńczona hełmem. Na tyłach pałacu umieszczono ogród utrzymany w stylu angielskim, niestety nie zachowany do naszych czasów.
Pałac Schaffgotschów szczęśliwie przetrwał II wojnę światową i oblężenie miasta. W pierwszych powojennych latach zamieniono go w całości na mieszkania. Zmiany nastąpiły w 1956 roku, wówczas budynek przekazano Zrzeszeniu Studentów Polskich. Kolejne lata pokazały, że decyzja ta była słuszna. Klub prowadzony przez studentów w korpusie budynku był jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie powojennego Wrocławia. W okresie PRL „Pałacyk” stał się enklawą artystów, głównie tych związanych ze sceną i filmem. To właśnie w tym miejscu pierwsze swoje wrocławskie spektakle wystawiał Jerzy Grotowski, to tam istniało niewielkie studyjne kino, gdzie można było zobaczyć ambitne kino z całego świata na równi z twórczością młodych filmowców z Wrocławia. Apogeum świetności „Pałacyku” przypadło na lata 90. dwudziestego wieku, kiedy to studenci połączyli siły z biznesmenami organizującymi imprezy. Wówczas działały w tym miejscu trzy różne kluby, każdy z nich oferował inny rodzaj muzyki, nadal funkcjonowało kino.
Dziś to miejsce jest nieco zaniedbane, ZSP w 2012 roku sprzedało budynek prywatnemu inwestorowi, który na razie nie podjął żadnych prac remontowych. Warto jednak rzucić okiem na budynek położony przy ulicy Kościuszki 34, to jeden z symbolicznych miejsc we Wrocławiu. Spacer z naszych apartamentów w centrum Wrocławia nie zajmuje wiele czasu.